reklama

Diplomacia po slovensky: Stop čínskym výrobkom, ale Áno zmluvám

"Slovenská ekonomika nevyhnutne potrebuje expandovať. V Číne a na „východe vôbec“ sú trhy, kde sa ešte dá aj v tomto hospodárskom marazme jako tak podnikať. Vláda spravila krok a „otvorila dvere“ do Číny... Všetci ste sa na vládu osopili, že sa podlizuje. Samozrejme, že áno. My ich potrebujeme viac, ako oni nás. Okrem toho, myslím si, že toto „podlizovanie sa“ nie je ani tak podlizovaním sa, ako diplomatickým postojom."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Jeden z názorov v diskusii ku včerajšiemu článku (Aj ja som len ustráchaná zbabelá Číňanka...), ktorý inými slovami zaznieval aj na iných fórach.

Dajme tomu, že akceptujem tieto dve východiská:

1. Potrebujeme obchodovať, potrebujeme nové trhy a črtá sa nám nový a výhodný obchodný partner.

2. Nemáme miešať do vnútornej politiky zvrchovaného štátu rovnako, ako nechceme, aby sa on miešal do politiky našej.

Lenže život je životom v súvislostiach. A tie súvislosti vidím takto:

Tento týždeň tu bol prezident zvrchovaného štátu Číny, s ktorým chceme uzatvoriť výhodné zmluvy. Už počas nej na našom zvrchovanom území boli prevalcované naše zákony nepísanými "zákonmi" komunistického režimu, z hostí sa stali zlodeji (transparentov a letákov) a bitkári, ktorým sa nič nestalo (značnú časť z nich naši policajti ani nelegitimovali), a situáciu naša politická zvrchovanosť bagatelizovala. Masaker na námestí Tien-an-men v Pekingu (kde jedni Čiňania útočili na iných Čiňanov) sa pred našimi očami v mikropodobe preniesol na naše námestie pred prezidentským palácom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Povieme si, že nové trhy potrebujeme a nič podstatné sa nedeje. Veď to isté povedal pár dní predtým aj prezident: "Ľudia, ktorí nad hlavu zdvihnú len papier a nič neurobia, takí nás nemusia zaujímať." (Bitka na inaugurácii Gašparoviča: Ľudia napadli aktivistov!).

Video vložené: 23.6.2009

Ak bol teraz prezident Slovenska voči prezidentovi Číny ústretový a "diplomaticky" privieral oči, keď hostia porušili nielen naše ľudské práva, ale i zákony a útočili na občanov a hostí tohto štátu, nebol v pozícii rovnocenného partnera. Čo sa stane neskôr, keď bude republika poprepletaná hospodárskymi zmluvami a bude v ekonomickom područí Číny?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trúfne si potom náš prezident, pri opakovanej návšteve prezidenta toho istého štátu (kde jeho bezpečnostné zložky budú pripravené oveľa lepšie), povedať niečo na obranu ľudských práv NAŠICH občanov? Hoc aj čínskeho pôvodu? Alebo sa opäť budeme správať ako kedysi, keď sme boli kedysi ekonomicko-politickým vazalom ZSSR?

A ešte jedno: my, občania, máme ignorovať čínske obchody a ich "inváziu" na Slovensko, ako po tom volajú iní (nielen z ľudskoprávových, ale trebárs z iných dôvodov uvedených v minulej diskusii) a na druhej strane máme vítať prezidentove aktivity a zmluvy, ktoré uzatvoria naši najvyšší vraj v náš prospech, lebo "to je iné, to je diplomacia?"A to aj za cenu porušovania našich práv a zákonov?

Stella Geburka Hanzelová

Stella Geburka Hanzelová

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...keď sedím na okraji fontány a všímam si obďaleč ponáhľajúci sa dav, hrajúce sa deti a ich rodičov, tak viem - som presne taká istá ako hocikto z nich a zároveň tak ako každý z nich, som úplne iná... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenápolitickôhrebendárčina

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu