Pán premiér, necítite sa trápne, keď musíte verejne žiadať ministra

Autor: Stella Geburka Hanzelová | 29.4.2009 o 11:21 | Karma článku: 10,37 | Prečítané:  2227x

...o zverejnenie zmluvy, na ktorú padol tieň pochybnosti? Nemal to spraviť hneď pri prvej príležitosti on sám, aby naňho nepadol čo i len náznak pochybenia? A Vy ho o to dokonca musíte žiadať pod tlakom novinárov a verejne a s hrozbou trestu? Nemalo sa to stať, napríklad, tak, že keď novinári niečo vyňuchali, hneď na najbližšom rokovaní vlády ste si to vydiskutovali, pretože minister Vám predložil príslušnú zmluvu a na najbližšej tlačovke ste mohli vystúpiť spolu s ním a zmluvou a čistým štítom pred novinárov???

Pán premiér,

čo spravíte nabudúce? Opäť budete čakať, dáte prešetrovať, opäť budete vyvodzovať osobné postihy? Ja som za to, že je to systémová chyba a keď ste čo i len trochu za transparentnosť, tak ju zabezpečíte aj zákonom. Rovnako Vám verím, ak to myslíte úprimne a čestne (ako ste vystupovali v nedeľnej večernej TA3), že zákon o transparentnosti bude tak dobrý, že môže byť dokonca ústavným zákonom - určite sa pridá aj opozícia. Len vtedy, ak spravíte takýto či podobný systémový krok, Vám uverím ja i mnoho ďalších voličov.

Zákon o transparentnosti pri predaji všetkého, čo ide z našich daní. Veľmi stručný a jasný. Bude sa týkať nielen najvyšších štátnych predstaviteľov, ale i volených zástupcov v každom väčšom či menšom meste. S jasnými pravidlami a postihmi (aby občania neplatili doteraz vyplatené financie v nástenkovom tendri, financie prípravu zmeny Starého mosta v Bratislave, ktorá sa nerealizovala...)!

Povinnosťou bude na internete zverejniť úmysel predať čokoľvek, čo sa týka verejných prostriedkov (tak PKO, ako i trebárs horúci vzduch), aby občania mohli včas zareagovať (a nemuseli následne vypisovať petície, ako to je napr. v prípade PKO), zverejniť pravidlá výberového konania a uverejniť zmluvu, ktorú uzatvára v našom mene štát/mesto/obec s obchodným partnerom.

Nebojte sa, nájdu sa občania, čo Vás v tom nenechajú a pomôžu Vám pri odhaľovaní nekalých praktík...

A všetko, čo bude porušením týchto pravidiel, bude vlastne porušením zákona.

Potom sa i vaše slová stanú zákonom: "Ak nemá pán minister čo tajiť, nech tú zmluvu zverejní. Ak sú to zmluvy, ktoré podpísali ľudia v dobrej viere, nech to zverejňujú, nech vidíme, do akej miery tí ľudia pracovali alebo nepracovali v súlade so zákonom. Nemám s tým žiadny problém," vyhlásil Fico v Slovenskom rozhlase s tým, že pokiaľ sa preukáže, že minister konal v rozpore so zákonom, okamžite ho odvolá. Doteraz však takéto informácie premiér nemá. (Frešo: Predaj emisných kvót pripomína najhoršiu nočnú moru divokej privatizácie).

Lebo teraz to môže v zmysle vašich slov vyzerať tak, že všetky doteraz uzatvorené a nezverejnené zmluvy vlastne neboli podpísané v dobrej viere alebo nemusia byť v súlade so zákonom, že?

A už len nezverejnenie zmluvy sa stane dôvodom na odvolanie - budú jasné pravidlá, ktoré podobné škandály vyriešia za Vás a  a Vy sa konečne budete môcť venovať zmysluplnejšej práci, ako je kontrola ministrov. Napríklad takej hospodárskej kríze. A to naša krajina potrebuje ako soľ!

P.S.

Za mňa už povedali iní:

"Podľa niektorých právnikov štátne orgány zmluvy zverejňovať musia, keďže im to ukladá zákon o slobodnom prístupe k informáciám."

andrzej "Už v minulosti a rovnako v súčasnosti vládni úradníci podpisujú zmluvy s tým, že ich obsah sa nebude zverejňovať pod zamienkou obchodného tajomstva. Taký úradník po podpise takej zmluvy by tam už nemal pracovať. Keď bude podpisovať zmluvy tykajúce sa jeho firmy alebo jeho financií, potom nech ju utajuje koľko len chce, ale utajovať verejné financie, peniaze nás všetkých , to je niečo brutálne. Je to neskutočná trufalosť úradníkov, gazdovať s verejnými financiami ako s vlastnými. Jednoducho povedané, vlastník / my občania Slovenskej republiky / nemôžeme vedieť obsah zmluvy. Je to to isté ako keby zamestnanec firmy tajil obsah ním uzavretej zmluvy s nejakým partnerom, pred majiteľom. Politici si na tom malom Slovensku môžu všetko dovoliť, bez hanby, cti, morálky a neviem ešte čoho. Vyzerá to tak, že nie politik by sa mal zodpovedať za svoju činnosť nám občanom, ale my jemu."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vy ste tu pre nás, nie my pre vás, odkazujú farmári Matečnej

Viac ako sto farmárov z rôznych oblastí Slovenska sa stretlo so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, polície a prokuratúry.

DOMOV

Dobré ráno: Jedna vec, v ktorej je Slovensko lepšie ako Česko

Ako vyzerá turbulentná politická situácia v Česku.

DOMOV

Fico nepripustil chyby, viní Kisku a médiá

???????My nikam neodchádzame, povedal Robert Fico na sneme Smeru v Častej- Papierničke.


Už ste čítali?