O nepodarenej výstave, mucholapkách, čo jedia mäso a našich snoch..

Autor: Stella Geburka Hanzelová | 5.5.2009 o 17:47 | Karma článku: 9,51 | Prečítané:  3696x

Súhra okolností. Zaujímavá kniha o rastlinách, výstava kvetov a kreatívny spôsob uvažovania prváčikovej, ktorá má momentálne jarnú fóbiu zo všetkého, čo jej prefrnkne okolo nosa. Tak sme tam teda šli. Na výstavu, čo už dávno stratila na svojej atraktívnosti a stala sa len... (nepodstatná). Vedeli sme, čo chceme. Čo som chcela ja, to nemali a deti boli nadmieru spokojné, pretože to, čo chceli ony, sme nakoniec kúpili. Zelené mucholapky.

Moja prakticky a kreatívne uvažujúca dcéra racionálne usúdila, že zelená mucholapka je najlepší spôsob, ako sa zabezpečiť v izbe pred muchami a chrobáčikmi (hoci tam žiadne nemá)... A tak sme nakúpili:

m1.jpg

Dionaea Muscipula - Mucholapka podivná - je vraj u nás jediná mäsožravá rastlina, u ktorej môžeme pozorovať chytenie koristi rýchlym pohybom pasce... (upozornenie: životnosť listu je 10 sklapnutí). Prvá fotka je rastlina je s listami na krátkych stonkách, rastlina na druhej fotke má listy na dlhých stonkách. Treba ich často polievať, vraj je najlepšie, keď kvetináč občas stojí "vo vode".

m2.jpg

No a aby sme vedeli, ako na to, tak sme si o mucholapkách naštudovali toto:

- polievanie musí byť časté - nie priamo na kvetinu, ale do mištičky kvetináča, najlepšie odmineralizovanou vodou (napr. aj z odvlhčovačov)

- kvetiny majú mať dostatok svetla a majú rady čerstvý vzduch

- stmavnuté (čierne) odumierajúce listy treba odstraňovať kvôli nebezpečenstvu napadnutia pliesňami

- rastlinu by sme nemali dráždiť, pretože každý list má obmedzený počet sklapnutí a tie rastlinu zbytočne vysiľujú, rovnako ako aj kvet (vraj je vhodnejšie jeho výhonok odstrániť)

- rastlinu môžeme rozmnožovať rozdelením trsu listov, zo semien trvá rast rastlín dosť dlho

- kŕmiť rastliny nemusíme, no občasná muška v prítomnosti zvedavej návštevy rastlinke neuškodí :-)

Tieto rastliny chytajú hmyz spôsobom, že si otvorené listy počkajú na svoju korisť, ktorá aktivuje pascu tak, že sa súčasne dotkne minimálne dvoch ostňov (tak rastlina vie o svojej koristi). Vtedy sa list bleskurýchle sklapne a začne vypúšťať tráviace šťavy. Ak nie, tak sa do dvoch-troch dní opäť otvorí... A to takto:

Ďalšia krásavica je tvorená listami krčiažikovitého tvaru, ktoré lákajú hmyz svojimi šťavami - hmyz sa pohybuje po okraji, kde ho naláka nektár, spadne dovnútra listu, na spodku ktorého býva tekutina. Navoskované steny hmyzu zabránia dostať sa von.

m3.jpg

Na nasledujúcom videu je zachytený zaujímavý poznatok - mravce sa po rastline pohybujú úplne bez problémov, keď je vonku sucho (dry). Akonáhle je vlhko (wet), tak padajú do lievika "jedna radosť":

Niekedy sa môže stať aj niečo nepríjemnejšie, preto pozor na "domácich miláčikov":

Doma nám chýba tretia skupina - tiež veľmi populárna skupina rosičiek. Rastlinky, ktoré majú na lístkoch červené chĺpky s kvapkami ako rosa. O tých som vedela ako o prvých, pretože sa vyskytujú neďaleko môjho rodného kraja - na Slovensku chránená rastlina - Rosička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia), ktorá sa vyskytuje v rašeliništi v Suchej Hore na Orave.

A ak sa nám podarí, tak ešte získame také, ktoré svoju korisť chytia tak, že svoj list s korisťou "zrolujú".

No a potom by sme chceli naživo vidieť aj túto nádheru (fotka z http://www.botany.org/Carnivorous_Plants/)

http://www.botany.org/carnivorous_plants/images/Aldrovanda-SDC-1.jpg

...zisťujem, že s tými mäsožravými rastlinami to nie je taká sranda, ako som si myslela: prvá noc a prvý chrobák podoknový v pasci .-) Takže tá moja malá potvora mala predsa len dobrý nápad...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vy ste tu pre nás, nie my pre vás, odkazujú farmári Matečnej

Viac ako sto farmárov z rôznych oblastí Slovenska sa stretlo so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, polície a prokuratúry.

DOMOV

Dobré ráno: Jedna vec, v ktorej je Slovensko lepšie ako Česko

Ako vyzerá turbulentná politická situácia v Česku.

DOMOV

Fico nepripustil chyby, viní Kisku a médiá

???????My nikam neodchádzame, povedal Robert Fico na sneme Smeru v Častej- Papierničke.


Už ste čítali?