Len tak mi napadlo: Obchod s emisiami je ako boj s hlavou hydry

Autor: Stella Geburka Hanzelová | 5.5.2009 o 14:11 | Karma článku: 8,04 | Prečítané:  1369x

... a dovtedy, kým ako Herkules, nepoznáme súvislosti, asi nebudeme mať šancu a nepremôžeme ju. Treba vedieť, že odseknutím jednej hlavy narastú dve ďalšie... Pred pár minútami premiér oznámil, že odvoláva ministra životného prostredia, ktorý politicky zlyhal. Nič sa nedeje. Príde ďalší nominant SNS a všetko pôjde po starom... Veď sa stavia už aj fabrika - a zrejme nikomu z politikov neprekáža, že donedávna dokonca načierno. A voliči, tí si môžu tak akurát...

Zatepľovanie je vážne veľmi dobrý džob. Už len preto, že je moderné (nezateplený panelák už nie je "in" ani na trhu s realitami) a bude naň dostatok financií z nadbytku nevyčerpaných kvót na emisie (Program obnovy a zatepľovania domov je v pripomienkovom konaní).

Predaj kvót na emisie - priamy predaj je výlučne v kompetencii ministra životného prostredia (Až za Fica sa môžu predávať emisie priamo). Už pri predaji tak "citlivého tovaru" vopred určenému zákazníkovi, mohla SNS získať. Výberom vhodného klienta, ktorý radšej vráti emisie, akoby mal súhlasiť so zverejnením zmluvy. (Len tak mi napadlo: Ako budem zarábať dvakrát na jednom obchode...)

Zisk z predaja je určený do Environmentálneho fondu na zatepľovanie. Keďže na natransparentnom prideľovaní financií z envirofondu pohorel predchádzajúci minister ("Niekdajší poslanec parlamentu za SNS sa stal ministrom vlani v auguste. Vo funkcii vystriedal nominanta SNS Jaroslava Izáka, ktorý musel odísť pre sporné prideľovanie dotácií z Environmentálneho fondu." - Chrbet končí, Fico podal návrh na odvolanie), zrejme to boli sns-áci, ktorí za výraznej podpory celej koalície poistili svojho nového ministra nepriamym rozšírením kompetencií aj napriek prezidentovmu nesúhlasu (Gašparovič nepodpísal zákon o cenných papieroch, platiť však bude).

A tak nový (poučený) minister bude mať naďalej rozšírené kompetencie a šikovnejšie zabezpečí správny spôsob predaja (nevyčerpaných kvót emisií na predaj aj naďalej budú tony) a nasmerovanie financií pri udeľovaní financií z fondu...

Hydra, obrovská obluda s psím telom, hadím chvostom a množstvom ohyzdných hláv na krútiacich sa krkoch... Len čo sa Héraklés pustil do zápasu, pochopil, prečo nikto nemohol spočítať, koľko má obluda hláv: namiesto jednej odseknutej hlavy okamžite vyrastali dve-tri ďalšie... (Mýty a hviezdy)

"Továreň na výrobu zatepľovacieho materiálu v Žiline, za ktorou stoja deti Jána Slotu, stavajú bez stavebného povolenia. Zatiaľ na stavbu vydali len územné rozhodnutie. Fabriku na výrobu polystyrénu na Bratislavskej ulici v Žiline, za ktorou stoja deti Jána Slotu, už stavajú. Napriek tomu, že ešte nemá vydané stavebné povolenie. Potvrdilo to nezávisle od seba niekoľko stavebných odborníkov. „Zásah do nosných konštrukcií stavby jednoznačne vyžaduje platné stavebné povolenie," povedal predseda stavebnej komisie pri mestskom zastupiteľstve Dušan Maňák. Stavebné práce na Bratislavskej teda podľa neho znamenajú jednoznačne porušenie stavebného zákona. (Slotovci stavajú bez stavebného povolenia, 10.2.2009)

K tomu informácia najnovšia, zo 4.5.2009: "Minulý týždeň získala továreň na polystyrén dodatočné stavebné povolenie. Inšpekcia jej uložila za porušenie stavebného zákona pokutu..." (Inšpekcia dala Slotovcom za stavbu fabriky pokutu) a citujem ďalej: "Stavebná inšpekcia spadá pod Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. To vedie nominant SNS, a teda Slotov spolustranník Igor Štefanov, predtým ho riadil Marian Janušek."

Minister výstavby a minister životného prostredia sú nominanti SNS. Premiér môže odvolávať jedného i druhého nominanta x-krát, vhodná legislatíva to "istí".  Ak nie je premiér Herkulom, hydru neporazí, a ak je, dnes už vie, že na hydru musí inakšie. Mohol by sa z histórie poučiť...


DOPLNOK, 6.5.2009, 9:07 h

O tom, že zatepľovanie nie je hra o fazuľky (možno prispejú aj eurofondy), svedčí aj toto vyjadrenie: "Podľa Eleny Szolgayovej, riaditeľky odboru bytovej politiky na ministerstve výstavby, treba na Slovensku obnoviť približne 650-tisíc panelových bytov, pričom ročne sa stavia 15- až 18-tisíc nových bytov. „Je teda zrejmé, že nie sme schopní existujúci bytový fond v reálnom čase nahradiť. Treba ho obnoviť a skvalitniť,“ dodáva riaditeľka." - stačí len celý článok čítať v politických súvislostiach (Paneláky v teplom kabáte)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Rusko a my - naozaj sme nepoučiteľní?

Čo by sme mali vedieť o Putinovom režime.


Už ste čítali?