Pán premiér, chcete od novinárov presnosť informácií? Tak potom...

Autor: Stella Geburka Hanzelová | 7.5.2009 o 14:07 | Karma článku: 10,87 | Prečítané:  2138x

...im ich aj dajte. Alebo vymeňte svojich podriadených, ktorí Vám nie sú schopní zabezpečiť kvalitné podklady (ak však chyba nie je niekde inde). Pretože sú informácie podstatné a menej podstatné. Informácia o ne/účasti opozície na odhaľovaní pamätníka Štefánikovi je pre mnohých občanov absolútne nepodstatná. Preto mi dokonca unikla nepodstatná správa o tom, že vraj opozícia nebola pozvaná... A vlastne ani neviem, či to bol len denník Sme, TA3 a neviemkto ďalší, kto "klamal". Ak je niečo v porovnaní s týmto podstatné, je to suma za predaj kvót na emisie.

Predpoludňajšia mimoriadna tlačová beseda premiéra k odvolaniu ministra životného prostredia odhalila dvojaký meter prístupu premiéra k zverejňovaniu presnosti informácií: "Chcem, napríklad uviesť, že ste obvinili vládu, že nikoho nepozvala z opozície na včerajšie odhaľovanie pamätníka Štefánika. Pritom to vôbec nie je pravda. Vieme Vám preukázať písomné pozvánky, telefonické pozvania, maily." K sume za predaj kvót na emisie je jednoznačný: "Na účte na environmentálnom fonde máme 2,2 miliardy slovenských korún. Je to príjem za predaj teplého vzduchu," a neskôr niekoľkokrát zopakuje: "My hovoríme, že sme predali emisné limity za 2,2 miliardy korún, organizoval to minister životného prostredia. Očakávam od nového ministra, že navrhne vláde, ako tieto všetky dohady vysporiadať a vyvrátiť, aby sa peniaze dali použiť na zatepľovací program, lebo teraz je naozaj už v hre zatepľovací program 2,2 miliardy slovenských korún, ale chcem vás znovu požiadať o presnosť informácií..." Vzápätí však na požiadanie redaktorky Sme, ktorá chce od neho upresniť sumu, o ktorej má pochybnosti, sám zrejme zneistie a vyvracia to, čo po novinároch požaduje ("presnosť informácií"): "Nemám teraz presnú sumu, naozaj, ja hovorím o 2,2 miliardy korún... Prosím, neťahajte ma teraz za čísla, je to presná suma, ktorá je už na účte environmentálneho fondu, jeden telefonát a budete okamžite vedieť, aká to je suma peňazí." (Lenže nikto z oslovených tú sumu už v súčasnosti nepovie: Cena za emisie je záhada. Mení sa)

Aj na popoludňajšej mimoriadnej tlačovej besede premiér opäť upozorňuje novinárov na neobjektívnosť informovania: "Chcem naozaj postaviť... legitímnu otázku, prečo médiá neinformujú ľudí na Slovensku o situácii pravdivo, prečo sa snažia za každú cenu pohoršiť Slovensku, zhoršiť jeho obraz a prečo strašia a znervózňujú ľudí..." Vzápätí opäť dostane otázku na sumu za predaj emisných kvót, na ktorú nájde veľmi vyhýbavú odpoveď. Žiada o bezodkladné zverejnenie sumy na reklamu, ktorú mali denníky z nástenkového tendra, hoci sám nedokáže zverejniť presnú sumu...

Premiér v danej chvíli, ktorou je odvolávanie ministra životného prostredia, nemá presné informácie k zmluve, ktorej kópiu mal mať na stole už vtedy, keď médiá prvý raz zverejnili nejaké pochybnosti a minister ich neobhájil. "Som predseda vlády. Ja zodpovedám za vládu. Naozaj, zodpovedám za vládu a chcem mať vo vláde ľudí, ktorí sú zodpovední a ktorí nemajú problém bojovať za svoj rezort." Byť premiérom, asi odvolávam rad radom všetkých...  Čo si myslíte, aká suma bude na zmluve? Premiérova? Exministrova? Iná? Vyššia, nižšia? Hoci je už kauza stará viac ako pol roka, skutočná suma sa v médiách stáva takmer predmetom tipovania.

A stačilo to isté AKO NEDÁVNO -  verejne vyzvať štátneho tajomníka alebo zastupujúceho ministra (načo teda vlastne zastupuje, kvôli poberaniu dvoch platov?) o zverejnenie sumy, aby novinári mohli informovať tak, ako požaduje - PRESNE.

V súvislosti s tým, že dodnes poletujú vo vzduchu okrem emisií aj rôzne sumy za ich údajný predaj a nikto sa ju neodváži zverejniť, slová premiéra o zverejňovaní presných informácií  sa stávajú len prázdnym gestom, ktoré odvádza pozornosť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Rusko a my - naozaj sme nepoučiteľní?

Čo by sme mali vedieť o Putinovom režime.


Už ste čítali?