Ak tú petíciu naformulujete, budem prvá, čo ju podpíše....

Autor: Stella Geburka Hanzelová | 18.6.2009 o 17:41 | Karma článku: 7,62 | Prečítané:  1555x

Z dnešného spravodajstva: "Parlament odmietol opozičnú novelu Občianskeho zákonníka, podľa ktorej akákoľvek zmluva o verejných financiách by mohla byť účinná až po tom, ako sa objaví na webe." (webnoviny). Nesúhlasím s takýmto postupom a som za to, aby sme vedeli, ako naši volení zástupcovia hospodária s našimi financiami a aby sme v prípade potreby mohli včas a účinne zasiahnuť.

Je mi úplne jedno, či sú to ficovci, slotovci, dzurindovci alebo možno v budúcnosti sulíkovci..., čo mi predložia návrh zákona o zverejňovaní všetkých zmlúv uzatváraných vo verejnom záujme...

Som za to, aby sme aj my - občania - a to aj mimo volieb - mali možnosť použiť nástroj, ktorý by zamedzil tomu, aby sa uzatvárali nevýhodné alebo klientelisticky zvýhodnené obchody typu emisnej zmluvy, ktoré pripravia občanov o pár stovák zateplených domov a podobne.

Dnes som sa opakovane presvedčila, že naši vládni predstavitelia majú zrejme najhorších právnikov a nimi uzatvárané (alebo odsúhlasované) zmluvy nemajú základné atribúty a záruky kvalitnej zmluvy, napríklad v článku k emisnej zmluve Interblue môže, my musíme je naznačených chýb hneď niekoľko!

Keď dnes neprešiel opozičný návrh a množstvo diskutujúcich nadáva aj na predchádzajúcu vládu (predpokladám, že ďalší budú nadávať na nasledujúcu vládu), navrhujem, aby sme sa občiansky spojili a a vypísali petíciu na vyhlásenie referenda za prijatie zákona, ktorý zabezpečí transparentnosť narábania s verejnými financiami v prospech občana (zverejňovaním zmlúv na internete), čo som už naznačovala koncom apríla (Pán premiér, necítite sa trápne, keď musíte verejne žiadať ministra) a ako som si všimla, takýchto hlasov je na rôznych úrovniach viac.

Ja som za petíciu a za to, aby sa v tomto štáte začalo s verejnými financiami narábať v prospech občanov a nie jednotlivcov!

P.S.

Dnes som napr. v inej diskusii zachytila toto: "Zmluva ma platnost a ucinnost. Zverejnenie kazdej zmluvy z nasich penazi malo uz davno byt povinne. Na internete by sa mal najprv objavit navrh zmluvy akceptovany všetkými stranami (v zmluve, nie parlamentnymi :-) ). Samozrejme návrh zmluvy až po výbere dodavateľa. Nasledne zmluva by mala byť určitú dobu na internete k prípadným pripomienkam občanov, alebo tretích strán, ktoré by mohli poukázať na niektoré zle naformulované (nevýhodné) body zmluvy alebo absenciu niektorých bodov. Po stanovenom termíne, napr. 5 dní môžu byť tieto pripomienky zapracované a zmluva následné daná na podpis. K navrhu zmluvy na internete by potom pribudol aj original zmluvy, aby sa prípadne dalo argumentovať, co bolo v návrhu a co v podpisanej zmluve a kto je za chybu zodpovedny. Samozrejmostou je aj vymedzenie obchodného tajomstva. To sa má týkat len know-how ako napr. postupy pri určitých technológiách a pod. a nie cena, termíny, osoby a pod."

Tak teda, kde to viazne?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kaddáfí zachránil nemecký klub. Niečo za to však chcel

Nemecký hokejový tím zachránil líbyjský diktátor pred krachom.

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory.


Už ste čítali?