Môj menšinový názor: 300 policajtov kriminalitu "Rómov" nevyrieši

Autor: Stella Geburka Hanzelová | 13.8.2009 o 21:01 | Karma článku: 9,23 | Prečítané:  2452x

Minister Kaliňák sa rozhodol nekompromisne a rázne. "Chce prijať do služby ďalších 300 policajtov, ktorí by mali pôsobiť najmä v oblastiach s vysokým podielom rómskeho obyvateľstva" (SME). A dokonca sa poponáhľal a do týždňa od stretu policajtov s extrémistami v Šarišských Michaľanoch, návrh predložil na piatkové rokovanie vlády. Veľmi chvályhodná vec a jeden by povedal: "Konečne!" a druhý by pridal: "Vidíš, tak nakoniec ešte budeme tým extrémistom vďační, že sa tu niečo začalo diať." Tak nejak to vyzerá. A lepšie nebude.

Hovorí sa, že každé zlo je na niečo dobré.

V tomto prípade je to stratené oko dôchodcu v Šarišských Michaľanoch, ktoré vyvolalo reťazovú reakciu neohláseného pochodu extrémistov v obci, vraj "brutálny zásah" za sprievodu vodného dela a pridanie sa miestnych občanov k tým, čo im vraj pomôžu...

Konečne niekto vypočul hlas primátorky Krompách a pôjde ju navštíviť vicepremiér pre menšiny. Nikto ju doteraz nepočúval, a jej otvorený list týždne - asi dva mesiace čakal na odpoveď na Úrade vlády SR. A možno len preto, že ho po búrke, ktorú vyvolali v sobotu extrémisti, opätovne vytiahli médiá. Teraz sa to "hodí" a teraz tam pocestuje aj vicepremiér. Konečne. Hoci paradoxne, od dnešného dňa je primátorka na dovolenke.

Mimovládky (asi viac nerómske ako rómske) už mesiace kričia, že vláda neplní svoje vlastné uznesenia týkajúce sa Rómov, že nečerpá eurofondy, ktoré už očividne majoritné Slovensko nie je ochotné Rómom ani priznať a v anketách i v diskusiách sa na túto tému vyjadruje veľmi ostro. Samozrejme negatívne.

Zatiaľ lídri rómskych politických strán upozorňujú na očividné dôsledky extrémizmu v susednom Maďarsku, píšu listy maďarským predstaviteľom a svojimi ne-aktivitami len otvárajú priestor prerastaniu extrémizmu aj našou spoločnosťou.

Sú tu eurofondy, neakceptovateľná kriminalita, ktorá denno-denne strpčuje život stovkám slovenských voličov. Tým, ktorým už dnes ponúkajú ruku extrémisti, aby strach a obavy potenciálnych obetí v blízkosti rómskych osád využili neskôr vo svoj prospech.

V roku 2000 bolo zmapovaných 620 rómskych osídlení vidieckeho aj mestského typu (Romano Nevo Lil), z čoho 466 ležalo priamo v obci alebo boli na jej okraji. V uvedenom počte osídlení žilo 127 429 obyvateľov.

Fajn, minister Kaliňák aspoň nerozpráva ako poslanec V. Palko, ale koná - tlieskajú mu rómski lídri, vláda odklepne 300 nových pracovných miest, veď v čase krízy sa zíde aj to...

Pol policajta na jednu osadu. To je teda terno! Výborne!

Čo by sa stalo, keby sa konečne rozhýbal podpredseda vlády, ktorý má onedlho menovať splnomocnenca, a keby vyčlenil podstatnú časť z 200 miliónov eurofondových € na skutočné riešenie kriminality súvisiacej s marginalizovanými komunitami (nie Rómami - lebo tým uráža mnoho mojich priateľov, ktorí sú tiež Rómovia)?  Veď peniaze majú byť na komplexné riešenie "rómskych" osád - a teda vrátane riešenia úžery a kriminality, ktorá je sprievodným znakom života v takýchto podmienkach. Mnohí Rómovia (ktorí trpia úžerou) by si vydýchli, rovnako aj "nerómske" potenciálne obete drobných krádeží hlavne ľudí z osád, a konečne by aj eurofondy boli zmysluplne využité. Peniaze nie z rozpočru vlády na 300 policajtov, ale z eurofondových peňazí na možno 3 000 ľudí, ktorí by tvorili občiansko-policajné, či aké hliadky (technické detaily nechám na odborníkov). A tomuto by tlieskala aj naštvatá majorita a toto by nebolo len naoko.

Namiesto toho tu máme tu ďalšie populistické gesto, ktoré osady nespasí a extrémistov nezastaví.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vy ste tu pre nás, nie my pre vás, odkazujú farmári Matečnej

Viac ako sto farmárov z rôznych oblastí Slovenska sa stretlo so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, polície a prokuratúry.

DOMOV

Dobré ráno: Jedna vec, v ktorej je Slovensko lepšie ako Česko

Ako vyzerá turbulentná politická situácia v Česku.

DOMOV

Fico nepripustil chyby, viní Kisku a médiá

???????My nikam neodchádzame, povedal Robert Fico na sneme Smeru v Častej- Papierničke.


Už ste čítali?