Kupčenie s hlasmi. Koho tu súdime?

Autor: Stella Geburka Hanzelová | 15.11.2009 o 18:39 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  1843x

Konečne sme si opäť raz zas nastavili zrkadlo a uvideli svoju vlastnú tvár. Vo voľbách - slobodných voľbách, ktoré teraz, 20 rokov po získaní tohto výdobytku, by sme si ani neuvedomili, nebyť toho, že ich slobodne odignorovala drvivá väčšina slovenskej voličskej základne a značná časť rómskych voličov ich zobrala ako šancu prilepšiť si.

Podľa mňa nejde o Rómov, pretože ide o najchudobnejšiu vrstvu obyvateľov nášho štátu. A som presvedčená, že to, čo údajne spravili mnohí z nich, by rovnako spravili, napríklad, aj bratislavskí bezdomovci. Za fľašu burčiaku. Len tam by akosi tie náklady stúpli, lebo dať dokopy desiatky bezdomocov je náročnejšie, ako navštíviť jednu-dve osady...

Rómovia z osád a bezdomovci sú tí poslední, koho by som v tomto prípade súdila a odsudzovala. Viem, čo je to nemať na chlieb a viem, čo je pre jednu rodinu 20 eur vo vrecku. Za "nič". Lebo sa o tom už za tých 20 rokov presvedčili, že nech volia kohokoľvek, predvolebné sľuby spláchne prvý dážď. Takto možno majú aspoň tých 20 €. A pretože majorite za nepoužitý hlas nikto nič neponúkne, tak radšej zostane doma a možno za ten čas zarobí viac.

Tá naša majorita, ktorá má kopec svojich problémov, potrebuje vinníka. A tak sa vrhne na Rómov. Je jednoduchšie strkať prstom do zdanlivého vinníka. Do dôsledku nášho problému, ktorý má príčinu v nás - v majoritnej väčšine, ktorá je na jednej strane lenivá zdvihnúť zadok a ísť voliť, pretože voľby sú pre nu nepodstatné a hra, ktorú nemôžu ovplyvniť, a na druhej strane má plnú hubu rečí o pošliapavaní práv demokracie Rómami. A pritom uvažuje rovnako ako tí Rómovia, ktorí by tiež ináč zostali v tej svojej osade... len mali šancu zarobiť si.

Ani pre jedných, ani pre druhých voľby neznamenajú nič. Tak potom prečo toľko kriku?

Bola som voliť, lebo stále prikladám význam tomuto aktu. A preto ma rozčuľuje, bez ohľadu na to, či na tom majú podiel Rómovia, Škóti, Aborigéni žijúci na Slovensku, prečo naša štátna správa a všetky relevantné zložky nespravili nič, keď už dopredu vedeli, že sa to deje. Minimálne odvtedy, keď už pred voľbami o tomto spôsobe verejne (prostredníctvom médií i letákov) informoval kandidát Ján Hudacký. Nespravilo sa nič. Prečo? Kto a na čo čakal?

Komu teraz vyhovuje škandalizovanie Rómov?

A naviac, som presvedčená, že existuje cena, za ktorú by predal a (koniec-koncov iným spôsobom aj predáva) slovenský volič svoj hlas. Len málokoho (z tých našich miliónov voličov) zaujímalo, komu o necelý rok v predvolebnom boji pomôžu provízie z kšeftu Interblue Group s "ničím", ako tovar pomenoval náš premiér. Pre Rómov "nič" je hlas vo voľbách. Pre väčšinu obyvateľov Slovenska je "nič" aj vzduch, na ktorom na úkor nás všetkých zarobila nejaká garážová firma, ktorá sa možno odvďačí nejakej-tej politickej strane.

Čo tak, milí politici a poslanci, keby ste si teraz sadli na zadok a novelizovali zákon o nadchádzajúcich voľbách tak, aby sme toto o rok nezažili znovu? A na sofistikovanejšej úrovni?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Rusko a my - naozaj sme nepoučiteľní?

Čo by sme mali vedieť o Putinovom režime.


Už ste čítali?