Pohľad voliča: 26 251 hlasov nie je tragédia, iba varovanie.

Autor: Stella Geburka Hanzelová | 11.11.2013 o 10:47 | (upravené 11.11.2013 o 10:57) Karma článku: 5,65 | Prečítané:  614x

Včerajšie spravodajstvo o výsledkoch volieb do samosprávnych krajov as ním súvisiace komentáre o hnedej hrozbe na Slovensku sú tou najlacnejšou a najúžasnejšou reklamou, ktorá postupne legitimizuje miesto okrajovej strany v rámci štandardného spektra politického diania. A to len preto, že kandidát na predsedu banskobystrického samosprávneho kraja so svojimi legitímnymi 26 251 hlasmi mal zrejme najdisciplinovanejších voličov.

26 251 hlasov tomuto kandidátovi v banskobystrickom samosprávnom kraji je legitímne číslo hlasujúcich voličov, ktorí mu priniesli legitímnych 21,3 percent a legitímny postup do druhého kola.

V politike to tak chodí:  ak nie ste kandidát/ka a nechcete voliť seba, musíte hľadať to najlepšie zo zoznamu, ktorý sa vám ponúka.

Pri porovnaní účasti voličov vo všetkých krajoch je zrejmé, že voliči štandardných politických strán/hnutí boli z politiky dostatočne otrávení a nevolili mnohí prívrženci všetkých kľúčových politických strán zastúpených v našej politike. Výsledkom bolo aj tu nezvolenie predsedu v prvom kole.

V banskobystrickom kraji z 530 301 oprávnených voličov hlasovalo 126 545.  Z nich 26 251 voličov kandidáta, ktorý má v kraji popularitu cca 5 percent (4,95 % z celkového počtu oprávnených voličov). Aj v porovnaní účasti voličov v tomto kraji môžeme predpokladať, že práve on dokázal najviac zmobilizovať svoju voličskú základňu.

Desivo vyzerajúcich 21,3 % je sila štandardnej politickej strany, ktorú na Slovensku dlhodobo prekračuje len jedna strana.  Reálnych 5%  voličov v pre túto stranu najsilnejšom z ôsmich krajov (pri štandardnom správaní sa vedúcich politických strán) je s otázkou na hranici legitímnosti vstupu do veľkej politiky.

Pri dvojnásobnej účasti  chýbajúcich voličov by sa percentá delili inak a situácia v banskobystrickom kraji by sa NANEŠŤASTIE nejavila tak hrozivo.

Je dobre, keď čísla varujú.

Lenže teraz nevaruje "rastúca=voliaca" základňa tohto kandidáta okrajovej strany (čo sa v podobnom prípade musí a dalo očakávať a predchádzajúce voľby do VÚC to už naznačili), ako skôr "rastúca" neúčasť voličov, ktorí si voľkajú v presvedčení, že keď nepôjdu voliť, vytrestajú svojich politikov.

Nevytrestajú.

O dva týždne bude opäť víkend plný príprav na zimu, niekde i zabíjačky či posledné vychádzky do jesennej prírody. Pre niektorých oddych, pre iných určite ďalšia šanca.

Karavána pôjde pomaličky ďalej a možno bude len otázkou času, kedy celým Slovenskom bude legitímne  pochodovať hnedá domobrana.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.


Už ste čítali?