Pohľad voliča: 26 251 hlasov nie je tragédia, iba varovanie.

Autor: Stella Geburka Hanzelová | 11.11.2013 o 10:47 | (upravené 11.11.2013 o 10:57) Karma článku: 6,22 | Prečítané:  651x

Včerajšie spravodajstvo o výsledkoch volieb do samosprávnych krajov as ním súvisiace komentáre o hnedej hrozbe na Slovensku sú tou najlacnejšou a najúžasnejšou reklamou, ktorá postupne legitimizuje miesto okrajovej strany v rámci štandardného spektra politického diania. A to len preto, že kandidát na predsedu banskobystrického samosprávneho kraja so svojimi legitímnymi 26 251 hlasmi mal zrejme najdisciplinovanejších voličov.

26 251 hlasov tomuto kandidátovi v banskobystrickom samosprávnom kraji je legitímne číslo hlasujúcich voličov, ktorí mu priniesli legitímnych 21,3 percent a legitímny postup do druhého kola.

V politike to tak chodí:  ak nie ste kandidát/ka a nechcete voliť seba, musíte hľadať to najlepšie zo zoznamu, ktorý sa vám ponúka.

Pri porovnaní účasti voličov vo všetkých krajoch je zrejmé, že voliči štandardných politických strán/hnutí boli z politiky dostatočne otrávení a nevolili mnohí prívrženci všetkých kľúčových politických strán zastúpených v našej politike. Výsledkom bolo aj tu nezvolenie predsedu v prvom kole.

V banskobystrickom kraji z 530 301 oprávnených voličov hlasovalo 126 545.  Z nich 26 251 voličov kandidáta, ktorý má v kraji popularitu cca 5 percent (4,95 % z celkového počtu oprávnených voličov). Aj v porovnaní účasti voličov v tomto kraji môžeme predpokladať, že práve on dokázal najviac zmobilizovať svoju voličskú základňu.

Desivo vyzerajúcich 21,3 % je sila štandardnej politickej strany, ktorú na Slovensku dlhodobo prekračuje len jedna strana.  Reálnych 5%  voličov v pre túto stranu najsilnejšom z ôsmich krajov (pri štandardnom správaní sa vedúcich politických strán) je s otázkou na hranici legitímnosti vstupu do veľkej politiky.

Pri dvojnásobnej účasti  chýbajúcich voličov by sa percentá delili inak a situácia v banskobystrickom kraji by sa NANEŠŤASTIE nejavila tak hrozivo.

Je dobre, keď čísla varujú.

Lenže teraz nevaruje "rastúca=voliaca" základňa tohto kandidáta okrajovej strany (čo sa v podobnom prípade musí a dalo očakávať a predchádzajúce voľby do VÚC to už naznačili), ako skôr "rastúca" neúčasť voličov, ktorí si voľkajú v presvedčení, že keď nepôjdu voliť, vytrestajú svojich politikov.

Nevytrestajú.

O dva týždne bude opäť víkend plný príprav na zimu, niekde i zabíjačky či posledné vychádzky do jesennej prírody. Pre niektorých oddych, pre iných určite ďalšia šanca.

Karavána pôjde pomaličky ďalej a možno bude len otázkou času, kedy celým Slovenskom bude legitímne  pochodovať hnedá domobrana.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Ministrom vnútra má byť Jozef Ráž, tajomník rezortu zdravotníctva

Za ministra spravodlivosti navrhol Most Gábora Gála.

Archívny rozhovor

Ráž: Nech nikto za mnou neposiela vybavovačov

Prečítajte si archívny rozhovor s nominantom Smeru na ministra vnútra.

PLUS

Veselovský: Politici sú zbabelí, občas sa mi zdvíha žalúdok

Pokým musia odpovedať aj na otázky, ktoré sa im nepáčia.


Už ste čítali?